Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Seno     Obrazek

Základ činčilí stravy: seno. Dopřejte ho svým miláčkům chutné seno. Každé den ráno a večer .Je pravda, že část sena přijde nazmar, když ho činčily při přehrabování za tím nejchutnější stéblem, vězícím přesně uprostřed hromádky, část vytahají na zem, pošlapou a možná i počů…. Ale to by vadit nemělo; vytahané seno na dně klece může sloužit jako dobrá podestýlka, kterou činčily při svém skákání nerozhážou po koberci kolem klece. Seno je totiž velmi důležitou potravou nejen pro činčily, ale i pro jejich střevní baktérie. Zároveň slouží k podpoře zdravé střevní peristaltiky (jistě jste už slyšeli, že vláknina podporuje činnost střev i u lidí; a mimochodem - přesně z tohoto důvodu se občas i psi pasou na trávě…)

Jádro

K senu patří i jádro, tedy zrna obilovin. To je zdrojem dalších látek a energie, kterou činčilám nedodá seno. Nejjednodušší bude zajít do obchodu s chovatelskými potřebami a krmivy a koupit speciální granule pro činčily. Pokud nebudete mít po ruce tyto speciální granule, kupte spíše tyto speciální jsou o mnoho lepší a pro činčilku zdravější. Rozhodně nedoporučuji směsi pro hlodavce, které obsahují olejnatá semena (slunečnice), luštěniny, kukuřici, oříšky nebo uměle obarvené "kousky něčeho". Olejnatá semena a oříšky v sobě obsahují příliš mnoho tuků, který nejsou činčily schopné dobře zpracovat a zatěžuje to jejich trávicí systém i játra, které na to mohou časem doplatit. O obezitě ani nemluvím, je to také stupínek do činčilího hrobečku. Kukuřice zase obsahuje škrob, který není příliš dobře činčilími střevy stravitelný a může napáchat paseku mezi střevními baktériemi. Luštěniny zase způsobují nadýmání.

Pamlsky

Kdybyste se zeptali činčil, jestli jim stačí tato zdravá, ale jednotvárná strava seno-granule, určitě ohrnou nos a podají vám výčet různých poživatin, které by si k tomu (nebo místo toho) daly. Tak dobře, proč jim nevyhovět… ale všeho s mírou! Už jsme mluvili o tom, jak citlivý je jejich zažívací trakt. Jako pamlsky nebo zpestření činčilího jídelníčku jsou dobré ovesné vločky, sušený (dobře vysušený) chleba nebo rohlíky či veka (nedoporučuje se žitný chleba, prý snižuje plodnost…), sušené kousky ovoce (křížaly, sušené švestky, hrušky, rozinky), větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň, bříza, vrba, jasan, topol…), pokud jsou na nich zjara poupata nebo mladé lístečky, činčily je velmi milují (opět je třeba dávat je s mírou!), kousky jablíčka. Nedoporučuji dávat čerstvou trávu nebo čerstvé listy, hlavně ne ve větším množství, pokud na to není činčila zvyklá; výsledkem může být velmi nepříjemné nadýmání končící až zácpou střev nebo jejich zauzlením. Navíc - pokud bydlíte na sídlišti, nikdy nevíte, čím je vámi natrhaná tráva potřísněná nebo nakažená. Některé činčily se rády zakousnou i do jiných mňamek - třeba do pomeranče, mandarinky, banánu…. Pokud bude toto ovoce podáváno jako příležitostný malý mls, nemělo by nijak ublížit. A zase nedoporučuji žádné oříšky, slunečnice, mandle; jak jsem už psala, jsou pro činčily velmi nezdravé, kvůli vysokému obsahu tuku špatně stravitelné a zpracovatelné a organismus činčily tím jen trpí, přestože její jazýček má naprosto opačný názor :)

A mimochodem - podávání pamlsků je výbornou metodou, jak ochočit bázlivou činčilku nebo ji naučit přiběhnout "na zavolání".

Voda

ObrazekVodu bych jim podle mého názoru vůbec nedávala do misek nebo něčeho podobného njlép uděláte když činča bude mít vodu v napáječce jednak si nenamočí kožik a jednak je to pto ni nejspíš vyhovují...

 

Činčily jsou vybíravé !!! Nenechte se oklamat loudivími pohůedy činčilky , která nemá ani tušení že je to pro ní špatné... Ale neříkám že jí nedáváme žádné pamlsky , např. k ochočení je to moc dobré..

 

 

 

Cursors From Candi Kisses

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mám činčilu

(Diana, 20. 5. 2012 20:37)

Moje činčila se jmenuje Kuba.Má 8 let.to je hrúza jak ten čas utíká!když jsme ho koupili byl mě jeden rok.a ted mám 9.

mám činčilku

(denis, 26. 10. 2011 14:06)

Mám novou činčilku ted jich mám 28 moje nnová činčilka je holka jmenuje se fergie ... jména všech mých činčil:kluci tom ,lery,muss,tonda,fík,bobek,robík...
Holky:sany fifi,fergie léory,julie,baby,sisinka,sísí,fany...atd

Sušené ovocie

(Lexie, 5. 8. 2011 18:51)

ahoj :) vypadáš ako človek ktorý sa v činčilách vyzná tak som sa chcela opýtať či je pre nich dobré sušené ovocie z obchodu.. či by im nevadili tie É-čka a terk . . . ešte činčilu nemám tak sa pýtam či by som jej to mohla kupovať alebo jej to mám usušiř sama :) ďakujem

Papkání

(MisulQa, 2. 11. 2010 19:44)

Činčily opravdu nejedí trávu,pampelišky... atd?Odpovězte prosím rychle,zatím děk,Michaela

Voda

(Adriana, 21. 8. 2010 20:59)

Chtela bychse zeptat jestli mam nechavat vodu odstat???

činčila a krecek

(saba, 13. 5. 2010 16:55)

ahoj chci se zeptat snese se krecek a cincila?????

moje činčila

(Lukasek, 9. 3. 2009 20:45)

naše činčila se jmenuje ema jsou ji dva měsíce . jobr a jí tyčinky koupese v vitapolu a kupujte obr klec.

zkuste i moje stránky!

(Bára, 3. 11. 2007 19:49)

Je to tu supr a můžete navštívit i moje stránky o činčilách. www.cincilky.estranky.cz
Budu se těšit a promin mi to šárko ale byli sme spolu tak domluvený, ne?
Proto sem dávám jen jednu reklamu =))
Mějte se hezky!

jay

(julie, 2. 10. 2007 20:58)

moc moc moc moc moc moc moc hezký hezký hezký a krásný a krásný

pro zubařku

(ŠÁRKA=), 31. 5. 2007 21:49)

ANo i ne. činčilka to může ale nejlepší je jí dávat normál granule (válečky) pro činčilky=) jinak ji to až tak neubližuje.

MŮŽU SE ZEPTAT

(zubařka, 31. 5. 2007 9:00)

mám průvodce Vadimíra Motyčky pro mladé chovatele
JÁ JSAM SE TAM DOČETLA ŽE semena (slunečnice), hrach a kukuřici může papat.A tedˇ tady čtu že to nesmí PORADÍŠ MI

ODP

(ŠÁRKA=), 21. 4. 2007 21:25)

Nejideálnější jsou činčilí granule ty jim absolutně neškodí mají vv nich vše potřebné i včetně sena (to ale neznamená že jim nemáte dávat seno naopak !) směsky pro činčily nejsou příliž vhodné ale.

nemusí mít jen granule..

(Jucíík, 21. 4. 2007 12:05)

jenom granule mít nemusí!!může mít i směsky pro činčily!!

klidně může mít misku..

(Jucíík, 21. 4. 2007 11:58)

my máme vodu v keramické misce a vůbec to nevadí...protože z napáječky nechhce pit...

odpověď pro Helču

(Ivka, 21. 3. 2007 19:57)

Pokud tvoje činčilka prská, dává ti najevo, že se ji něco nelíbí. To že se ti jeji prskání může zdát roztomilé nemění nic na faktu, že ji asi působíš nepříjemnost. Časem by se u ni na tebe mohla vyvinout "alergie" a mohla by začít v sebeobraně kousat. Nebo v důsledku stresu ubližovat sama sobě - trhat si či ožírat srst. Činčila je velmi stresové zvíře. Není to žádné "muchlovadlo". Nejedná se o zvíře, které by příliš toužilo po kontaktu s člověkem - opak je pravdou. Je ji dobře, když ji pustíš a budeš se na ni jen dívat. Činčila je společník pro dlouhé večery, nikoli mazlík!!!

odpověď pro Lucka2

(Ivka, 21. 3. 2007 19:45)

Záleží na tom jestli si padnou do oka nebo ne. Seznamování činčil bývá problém. Perou se, koušou... trhají srst. Seznamování je lepší provést pomalu a nenásilně. Můžeš to udělat tak, že dáš každou do jedné klece(dostatečně velké!!!). Ty postavíš kousek od sebe, tak aby na sebe viděly. Po nějaké době, řekněme týden, je můžeš zkusit dát k sobě. Pokud se budou ještě prát nech je tak do doby, dokud to dělat nebudou. Činčily si navzájem vyjadřují sympatije jemným naznačeným "okusováním" srsti.

Pokud jde o rozhodnuní zda pořídit samičku či samečka záleží na tom, zda chceš mít v budoucnu mláďata. Samička by neměla zabřeznou dříve než v 8! lépe však ve 12 měsících stáři. (Porody mladších samiček bývají velmi problematické - bývá nutná asistence veterináře, mohou uhynout). Se samičkou budeš muset řešit problém kam s mláďaty. Pokud necháš samečka se samičkou spolu pořád, bude mít pravděpodobně 2-3x do roka po 1-4 mláďatech (více se rodí vyjímečně). Dva činčilí kluci se také velmi hezky snesou. Seznamování musí být ale pomalé. Existuje mnoho terorií o tom, že samci činčil se nesnesou, ale není tomu tak. Já mám více "kluků" ubytovaných po dvou ve stejné místnosti i se samičkama(o které by se mohli prát) a problémy s nimi nemám.

Pokud bys do budoudna však chtěla dva kluky a jednu samičku v jedné kleci. Tohle už problém bude! Jeden druhémo může zabít. Opačně - čili dvě samičky a jeden samec probémy nedělají. Je zde však otázka co s mláďaty?

Při soužití 2 více činčil je důležítý čas na jejich seznámení. Seznamování obvykle probíhá bouřlivě a zvířata se budou pravděpodoně prát. Nezáleží na tom zda se jedná o dva samce, dvě samice nebo samce a samici.

:0)

(Bára, 6. 3. 2007 18:02)

Můj činčilák má rád ovesné vločky :0)

činčilky

(Helča, 9. 2. 2007 15:44)

ja mam dve cincilky ktere mam moc rada a rada se snima muchlam mne se lidi na cincilach to ja prskaj protoze prskaj jako miminka a ja mam rada ten chlas nebo ja na sobe leziprotoze mam holcinu a klucinu kluk se jmenuje NIK a holka se jmenuje SISINKA tak toto je odemne vse

ODP: venca

(ŠÁRKA=), 24. 1. 2007 21:10)

Činčily milují rozinky=)ale nedávejte jim je často.

Činčila

(Venca, 22. 1. 2007 13:52)

Slyšel jsem že činčila má ráda rozinky. Je to pravda????????????????